přechod na bezobslužný provoz

Otevřít automatický obchod je snadné, přečtete si jak na to.

Otevřít automatický obchod se může zdát jako složitá, finančně a technicky náročná akce, současné technologie však umožňují přejít na automatizovaný prodej bez prodavačů snadno v řádu dnů a za dostupnou cenu. V tomto článku vám přibližíme průběh otevírání bezobslužné prodejny a jaké kroky tomu předcházejí.

Jaký sortiment zvolit do automatické prodejny?

Důležitým krokem před transformací na bezobslužný prodej nebo otevřením zcela nové prodejny je výběr sortimentu. V maloobchodním prodeji potravin v bezobslužném režimu lze prodávat většinu zboží, zejména

  • trvanlivé potraviny
  • chlazené nápoje
  • mléčné výrobky
  • vážené zboží – zeleninu a ovoce
  • pečivo
  • alkoholické nápoje – (spolehlivé ověření věku zajistí software)

Naopak složitější je v bezobslužné prodejně nabízet pultové zboží – maso, saláty, sýry, které jsou balené přímo pro zákazníky. Pokud byste rádi tento způsob prodeje zachovali, doporučujeme zvolit model hybridního provozu, kterým lze zachovat obslužnou část pro zákazníky ve vytyčených provozních hodinách a následném zakrýtí pult v hodinách bezobslužného režimu. Více o hybridním bezobslužném provozu čtete zde. Pro přechod můžete využít i ceník ze stávajícího pokladního systému.

Jaká je návratnost investice?

Bezobslužný provoz s sebou přináší významné snížení mzdových výdajů. Návratnost investice do automatického vybavení a s tím spojených volitených úprav prostor se z předešlých zkušenosti pohybuje mezi 8 až 12 měsíci. Více o finančních kalkulacích bezobslužné prodejny můžete číst zde.

Je potřeba prodejnu uzpůsobit vybavením?

Prodejna budoucnosti, jak je někdy tento typ prodeje nazýván, je srovnatelný s nyní rozšířenými prodejnami s obsluhou. Neliší se významně vybavením regálů a sortimentu. Prodejnu je zapotřebí vybavit samoobslužnou pokladnou a uzpůsobit vchod do prodejny na digitální propojení. Pro kontrolu pak jsou isntalovány do objektu bezpeečnostní kamery. Více o vybavení do bezobslužného obchodu je popsáno v balíčku CONTIO SHOP KIT.

Jaký čas je na otevření potřeba?

V případě, že realizace není spojena s většími stavebními úpravami provozovny, které nesouvisejí se samotnýh bezobslužným provozem, tak přechod nemá do běžného provozu žádný zásah z pohledu narušení prodeje. Práce, které jsou spojené s přechodem na bezobslužný prodej lze dokončit během 6 hodin a jedná se zejména o instalaci kamer, bezobslužného kiosku a digitalizaci vchodu. Automatická prodejna tak může být otevřena a pilotně otestována během jednoho víkendu.